Во Словенија потврдени 20 нови случаи на коронавирусот

Од:

Во изминатите 24 часа, лабораториите во Словенија потврдија 20 нови случаи на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Во земјата сега има вкупно 997 случаи на коронавирусот, а направени се речиси 20.000 тестови.

На редовната тематска прес конференција на Владата, беше кажано дека во саботата шест луѓе починале како последица на Ковид-19.

Хоспитализирани се 108 пациенти, од кои 31 се на одделот за интензивна нега.

Инфектолозите сметаат дека причина зашто има уште нови случаи на заразени е поради дружењата кои се одвиваат во приватни домови и куќи. Тие уште еднаш ги повикаа граѓаните да одат на гости и да не примаат гости, бидејќи само со максимална изолација ќе може државата час поскоро да се врати во нормален колосек.

Би можело да ве интересира

Словенката Сабина е пронајдена мртва, несреќната жена ја убиле нејзиниот сопруг и неговата љубовница

Словенците имаат нов највреден фудбалер – проценет на 40 милиони евра

Словенија протера руски дипломат, Русија најави одговор

Горан Наумовски

Се предаде поранешниот полицаец од Брежице кој пукаше кон полицијата

Во Словенија: Пензиониран полицаец се заклучи во куќа и се заканува со оружје

Горан Наумовски

Онколошки скандал во Љубљана: Опериран здрав човек, отстранет неговиот желудник

А1он