Во Сараево прогласена „тревога“ заради загадувањето на воздухот

Од:

Заради исклучително влошените вредности на квалитетот на воздухот, Владата на кантонот Сараево прогласи степен на предупредување „тревога“ и издаде важни упатства за граѓаните во врска со престојот на отворено, физичките активности, носењето заштитни маски и користењето на моторните возила, односно градскиот превоз.

Од овие причини денеска многу жители на Сараево одлучија да останат во своите домови, за што сведочат празните улици, пренесе порталот Кликс.ба.

Само малкумина утринава излегоа надвор, додека на лицата носеа заштитни маски или шалови.

Ситуацијата со загадениот воздух во Сараево утринава, сепак, беше малку подобра отколку синоќа, иако воздухот и натаму е многу штетен.

Според мерењата во 10 часот, индекстот на квалитет на воздухот на Скендерија изнесуваше 420, а индексот над 50 се смета за штетен.

Би можело да ве интересира

Палмер: Сите кои ќе му се приклучат на Додик ризкуваат американски санкции

Ана Ололовска

Ѓукановиќ: Обид за отцепување на Република Српска води кон војна

Ана Ололовска

Ѓукановиќ: Не одам во Сараево, ќе дојдам во Сребреница

Ана Ололовска

Додик: Ситуацијата во БиХ – најтешка од времето на Дејтонскиот договор

Нелсон: Го предупредив Додик на потенцијални последици

Ана Ололовска

Додик: Блокадата продолжува, „РС-егзит“ е се уште можен

Ана Ололовска