Во Грција 39 лица починаа од грип

Од:

Само во изминатата седмица во Грција биле регистрирани 21 смртен случај од грип, со што од почетокот на сезоната досега починаа 39 лица, покажуваат податоците од грчкиот Центар за контрола и превенција од болести, јави дописничката на МИА од Атина.

Последниот регистриран случај е бебе, додека, пак, на интензивна нега биле примени 165 лица и девет деца.

Според истите податоци, 1,7 милиони Грци се вакцинирале за заштита од грип.

Би можело да ве интересира

ИЈЗ: Регистрирани 202 заболени од грип

Ана Ололовска

По 28 смртни случаи, грипот стивнува, морбилите се шират

Ана Ололовска

ИЈЗ: Регистрирани 283 заболени од грип

Ана Ололовска

Грипот однесе уште пет животи, вкупно досега 28

Ана Ололовска

Еден починат од компликации од грип, регистрирани 975 заболени

Ана Ололовска

ИЈЗ: Регистрирани 1.573 заболени од грип и седум смртни случаи

Ана Ололовска