Во БиХ просечната плата во септември била 14 евра

Од:

Просечната месечна нето-плата по вработен во Босна и Херцеговина за септември 2021 година изнесува 1.006 КМ (514 евра) и е номинално повисока за 4,6 отсто во споредба со истиот месец минатата година, соопшти Агенцијата за статистика на БиХ.

Најниска плата имала во дејноста обезбедување сместување и подготвување и подготовка на храна – 625 КМ (319 евра), потоа во градежништвото 715 КМ (365 евра), а во административни и помошни услужни дејности 760 КМ (388 евра).

Во финансиските и осигурителните дејности, просечната нето плата во септември изнесува 1.623 КМ (830 евра), во производството и снабдувањето со електрична енергија, гас, пареа и климатизација 1.529 КМ (околу 782 евра), додека во секторот информации и комуникации изнесуваше 1.449 КМ (741 евро).

Вработените во здравството и социјалната заштита во септември имале просечна нето плата од 1.353 KM (692 евра), а во образовниот сектор 1.031 KM (527 евра).

Би можело да ве интересира

Во БиХ се заразени уште 1.840 луѓе

Ана Ололовска

Додик: Ердоган разбира

А1он

Ковид-19: Рекорден број на новозаразени во Србија, Словенија и во Хрватска, лоша епидемиолошка состојба и во останатиот дел од регионот

А1он

Во БиХ, повеќе од 1.400 новозаразени, 42 пациенти починале

Ана Ололовска

Над 90.000 луѓе се откажале од државјанството на БиХ во изминатите 20 години

Ана Ололовска

Сараево повторно има најзагаден воздух во светот

Ана Ололовска