„Винстон Черчил“ вплови во албанското пристаниште Драч

Од:

Американскиот разурнувач „Винстон Черчил“ вплови со албанското пристаниште Драч, каде ќе биде вкотвен до сабота, пренесе албанската агенција АТА.

Повикувајќи се на неименувани извори од врвот на албанската морнарица, агенцијата наведува дека овој американски воен брод впловил во Драч вчера попладне и дека ќе остане до сабота, за кога е планирана заедничка воена вежба на морнариците на Албанија и САД.

Албанската агенција потсетува дека пристаништето Драч на почетокот на годината прими неколку воени бродови од земји членки на НАТО.

Албанија стана членка на НАТО во 2009 година.

Би можело да ве интересира

Реакции од Италија: „НАТО не може да не принуди да убиваме во Русија, Столтенберг да поднесе оставка“

Предраг Петровиќ

Тирана: Девојче на училиште е каснато од змија, итно е пренесено во болница

НАТО функционер за АНА-МПА: Северна Македонија под уставното име влезе во Алијансата

Нови детали од последните часови на несреќната Алма која со трите деца се удави во реката Бојана

Петер Сијарто: Унгарија нема да учествува во иницијативата на НАТО за помош на Украина

Обвинение против сопругот на Алма која со децата се удави во реката Бојана