(ВИДЕО) За време на јавното обраќање на Пленковиќ од ѕидот падна огромна фотографија на Туѓман

Од:

За време на обраќањето на хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ пред новинарите по денешната седница на Претседателството на ХДЗ, огромна фотографија на поранешниот хрватски претседател Фрањо Туѓман падна од ѕидот зад премиерската говорница на подот.

„Па, не е, претпоставувам“, одговори Пленковиќ и го прекина својот одговор на прашањето за шпекулациите на медиумите во Шведска дека тој е меѓу кандидатите за нов генерален секретар на НАТО, пренесува Индекс.хр.

На огромната слика која падна на подот, Туѓман беше фотографиран зад говорницата на Обединетите нации, а луѓето од ХДЗ веднаш скокнаа и ја вратија на ѕидот.

„Ова беше голем предизвик пред толку многу камери“, рече Пленковиќ.

Би можело да ве интересира

Хрватска доби нова влада, Пленковиќ по трет пат стана премиер

Пленковиќ доби мандат да формира влада

Пленковиќ: Имаме мнозинство за формирање нова Влада

Пленковиќ: Милановиќ ја води Хрватска во рускиот табор

Горан Наумовски

Пленковиќ најави распуштање на хрватскиот Сабор најдоцна до 22 март

Опсада во Загреб: На премиерот на Хрватска му се закануваат со убиство