(ВИДЕО) Вучиќ со копија на украински спот тргна во претседателската трка

Од:

Кандидатот на претседателските избори во Србија, Александар Вучиќ тргна во изборна кампања со спот кој е инспириран од реклама за украинска политичка партија.

Од спотот е видливо дека досегашниот премиер Вучиќ и претседателот Томислав Николиќ имале дијаметрално спротивни ставови во однос на иднината на Србија. Николиќ кој ќе биде противкандидат на Вучиќ е наклонет кон Русија, а веќе се појавија и првите неофицијални информации дека зад неговата кампања ќе застане Москва со 20 милиони долари.

Украинската верзија од спотот е од партијата Успешна Украина и повикува на единство на народот за да ја превземе контролата врз земјата. Спотот е изработен од агенцијата Shaviv Strategy and Campaigns, која што на својата веб страница пишува дека соработува со политички партии и лидери од повеќе земји, вклучувајќи ја и Србија.

Би можело да ве интересира

Вучиќ во ОН: Вистината не е еднострана, резолуцијата ќе стави белег на челата на жртвите

Горан Наумовски

Вучиќ: Ќе бараме резолуција за страдањата на Србите во Јасеновац

Горан Наумовски

Голем пресврт: Пикси го повика отпишаниот голман на ЕП

Предраг Петровиќ

Вучиќ објави пост за Фицо, па уследија закани по неговиот живот

Горан Наумовски

Уапсено е момчето кое претепа наставник во Бачка Паланка

Вучиќ и ја честиташе победата на Сиљановска-Давкова

Горан Наумовски