(ВИДЕО) Вучиќ: Курти од првиот ден има само една цел – крвопролевање

Од:

„Курти од првиот ден има само една цел – крвопролевање. Во последните три дена и слеп можеше да види што се подготвува. Курти е единствениот виновен за се што се случува“, рече претседателот на Србија, Александар Вучиќ во своето вонредно обраќање.

„Две возила на РОСУ останаа опкружени со Срби, Србите закачија знаме и напишаа 4S, но не извршија никакво насилство“, рече тој.

„Србите предложија КФОР да се замени со специјалци на РОСУ, да се повлечат лажните градоначалници, а РОСУ може да остане. На Србите не им пречеше КФОР. Командантот на КФОР рече дека разбира и дека ќе пренесе, но тие ги условија сите да ги ослободат двете оклопни возила до РОСУ бидејќи нивните специјалци се плашат од Србите. Србите не се согласија на тоа“, рече тој.

„Почнаа да ги удираат во меѓуножјето, главата, ги удираа, ги клоцаа, ги влечеа… Припадник на РОСУ клекнува и пука со калашников во правец на Србите кои се повлекуваат и одзади го погодува Драгиш Гаљак. Два куршуми го погодија. Во тој момент почнува одговорот, Србите со камења и на сите други начини. На неколку места се фотографирани снајперисти. Повредени се 52 Срби, побарале помош во КБЦ Косовска Митровица, тројца од нив се тешко повредени“, изјави Вучиќ.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Убиените се Срби од Косово, убиени со снајпер, се побуниле против теророт на Курти

Предраг Петровиќ

Вонредно обраќање на Вучиќ: „Претседателот на Србија ќе ги разоткрие сите лаги на Курти“

А1он

(ВИДЕО) Се појави игра инспирирана од Вучиќ: „Јади паризиер“

Вучиќ: Српските функционери да бидат вниматели во изјавите кон Македонија

Катерина Ѓуровски

Средба Вучиќ-Зеленски: Србија го почитува територијалниот интегритет на Украина

Вучиќ: Да не бевме посилни, Курти ќе ги нападнеше и Србија и Македонија

Катерина Ѓуровски