ВИДЕО: Во Бразил уапсен синот на српскиот крал на кокаинот

Од:

Србинот кој вчера беше уапсен во Бразил е идентификуван како еден од водачите на балканскиот картел, а станува збор за Александар Нешиќ, кој со години живее во Бразил, јавуваат локалните медиуми.

– Еден од најважните шверцери на дрога во Европа е уапсен во Бразил при операција на Федералната полиција. Александар Нешиќ е пронајден на брегот на Сао Паоло, каде договарал извоз на кокаин преку пристаништето Сантос – јавуваат бразилските медиуми.

Овој дилер на дрога ја презеде улогата од својот татко, Горан Нешиќ, кој беше екстрадиран во Србија во 2018 година. Да потсетиме, Горан Нешиќ или Цига е познат и како „крал на кокаинот“ и „кокаин дон“, поради неговата силни врски во нарко картелот.

Како што пренесува медиумот „Бенд“, двајцата биле испратени во Бразил од криминална група на чело со Дарко Шариќ.

По една и пол година заедничка напорна работа на полицијата од двете страни на Атлантскиот Океан, на 5 октомври, бразилската полиција изврши рација на повеќе локации и уапси 16 лица, од кои некои се осомничени дека се поврзани со криминалната организација „Primeiro Comando da Капитал“ (ПЦЦ), додека српски државјанин уапсен под сомнение дека е организатор на оваа ОКГ е осомничен дека организирал бројни пратки на наркотици меѓу двата континента.

Постапките на ПЦЦ со криминална група од Балканот веќе беа откриени во истрагата на полицискиот оддел и државното обвинителство во Сао Паоло.

ПЦЦ го испорачува кокаинот во Европа, каде што го земаат групи поврзани со италијанската мафија од Калабрија, позната како „Ндрангета“, која е одговорна за логистиката за доставување на дрогата во источноевропските земји. Дури потоа преку Србите се дистрибуира кокаин.

Истрагата започна кога од бразилски рибарски брод во близина на брегот на Африка беа запленети 5,5 тони кокаин. Потоа на рибарски брод во меѓународни води се случи уште една заплена на 2 тони дрога.

Кокаинот што го испратиле Србите го транспортирале рибари и стигнал до рибарските чамци за да го подигнат на отворено море. Според Федералната полиција, Александар Нешиќ бил тој што преговарал и ја координирал логистиката.

Иако беше етикетиран како еден од најголемите трговци со дрога во светот, Нешиќ беше осуден на година и пол затвор за возење во пијана состојба, нанесување телесни повреди додека бил зад воланот.

Постојат основи за сомневање дека уапсената организирана криминална група била поврзана со заплените на кокаин во април и август 2022 година, кога во Зеленортските Острови беа запленети 5,7 тони кокаин и во Бразил 1,3 тони кокаин.

Разбивањето на оваа организирана криминална група е еден од низата успеси во заедничката меѓународна борба против „балканскиот картел“, а српската полиција со доставување оперативни податоци уште еднаш потврди дека е сигурен и посветен меѓународен партнер во борбата против организиран криминал.

Во акцијата учествуваа Федералната полиција на Бразил, Националната полиција на Зеленортските Острови, Дирекцијата на криминалистичката полиција на Република Србија, Националната агенција за криминал на ОК, американската ДЕА, Европол и MAOC-N.

Би можело да ве интересира

„Падна“ компјутерскиот систем на граничните премини во Србија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Двојно убиство во Србија: Ги заклал поранешната жена и мајка и

Катерина Ѓуровски

Во Шпанија разбиен огранок на балкански нарко-картел

А1он

ВИДЕО: Снимки покажуваат детали од грзоморното убиство во Србија

Катерина Ѓуровски

Орбан: Ќе ја загубиме Србија

Грозоморно убиство во Србија: Претепан и фрлен во бунар, најден на имотот на бившиот маж на жена со која контактирал

А1он