(ВИДЕО) Ветерот за малку ќе превртеше крузер во Которскиот залив

Од:

Крузерот Амадеа, кој е во сопственост на германска компанија, го привлече вниманието на локалното население кога утринава за малку ќе се превртеше додека пловел во Которскиот залив.

Од Дирекцијата за поморска безбедност и управување со пристаништа за порталот РТЦГ велат дека се информирани за овој настан, но дека нема закана по безбедноста.

Амадеа е еден од помалите бродови за крстарење кој досега пловел во Бока. Долга е 192 метри. Патниците се на 14-дневно патување кое завршува на 4 декември.

Амадеа има 40 апартмани, од кои два се кралски апартмани и 254 кабини.

Црногорската полиција ги предупреди сите учесници во системот за заштита и спасување и повика на оперативна подготвеност поради предвиденото невреме.

Би можело да ве интересира

Страотна сообраќајка во Црна Гора: Тројца млади загинаа, двајца се тешко повредени

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Трагедија во Бар: пожар однесе четири жртви, две се малолетни

Уапсен e Црногорец кој сакал на улица да ја убие сопругата

Нови напади во Јемен, експлозија во Црвеното Море: Погоден американски брод

Горан Наумовски

ВИДЕО: Мистериозен остаток од брод се појави на канадскиот брег

Пензиониран полицаец во Подгорица си ги уби синот и сопругата па се самоуби