(ВИДЕО) Турција во хаос: Мртви и повредени во големи пожари

Од:

Најмалку единаесет лица загинаа, а десетици се повредени во пожар на џбунови што ветрот го рашири низ неколку села во југоисточна Турција, при што загинаа неколку луѓе и стотици животни.

Турскиот министер за здравство Фахретин Коџа пријавил „единаесет мртви и 78 повредени“, од кои пет морале да бидат примени на интензивна нега.

Коча претходно изјави дека во оваа рурална област, која се наоѓа меѓу градовите Дијарбекир и Мардин, во близина на границата со Сирија, „повредени се 44 лица, од кои десет лица во тешка состојба“. На социјалните мрежи нашироко се споделуваат фотографии од десетици кози, овци и магариња кои лежат во изгорена трева во претежно земјоделски и пасторален регион.

Според министерот за внатрешни работи Али Јерликаја, пожарот избувнал доцна во четвртокот поради палење на стрништа во област лоцирана на околу триесетина километри јужно од градот Дијарбакир, каде што температурата на дневниот термометар се искачува над 40 степени. Пламените јазици се проширија со ветрот и брзо зафатија пет села.

Би можело да ве интересира

Двајцата пензионирани пилоти активно вклучени во гаснењето на пожарите

Армијата ангажира дополнителни сили за гасењето на пожарите

ЦУК: Активни се 13 пожари, изминатото деноноќие имаше 24 пожари на отворено

Активни пожарите кај Калањево и Сирково

Горан Наумовски

Кризниот штаб во Неготино бара поинтензивна поддршка од воздух за гаснење на пожарот на Серта

Армијата продолжува заеднички со сите институции и граѓани да придонесува во справување со пожарите