ВИДЕО: Снимки покажуваат детали од грзоморното убиство во Србија

Од:

Во голема полициска акција припадниците на МВР во Нови Пазар уапсија три лица во врска со бруталното убиство на 28-годишниот Нусрет Дестановиќ од Тутин. Меѓу уапсените е и Е.Џ. (18) од Сјеница, осомничен за тешко убиство во соизвршителство, како и Елвис Хрњак (40) од Нови Пазар, обвинет дека му помагал на сторителот по извршувањето на кривичното дело. Третото лице Ријалда Хачи (27) од Сјеница е приведено бидејќи не пријавило подготвување кривично дело. Додека Сеад Зеќовиќ е во бегство и недостапен за полициските власти.

„Санџак данас“ објави две видеа кои ги прикажуваат клучните моменти кои му претходеле на трагичното убиство на Нусрет Дестановиќ. На видеата се гледа како голфот IV, сопственост на Дестановиќ, влегува во дворот на зграда, се врти и паркира. Сеад Зеќовиќ излегува од автомобилот од возачкото седиште, трча кон совозачкото место и таму со помош на остар предмет му нанесува неколку удари на Нусрет Дестановиќ, меѓу кои и фатални.

Во автомобилот Голф IV, сопственост на Нусрет Дестановиќ, се уште има траги од крв. Тие траги од крв, како и видеото се непобитен доказ против Сеад Зеќовиќ дека го убил Нусрет Дестановиќ објави „Санџак денес“ кој поседува и фотографија од автомобилот и неговата внатрешност.

Според неофицијалните информации, Сеад Зеќовиќ и Е.Џ. (18) од Сјеница прво физички го нападнал Нусрет Дестановиќ пред насилно да го внесе во неговиот автомобил, на совозачкото седиште. На друго видео, снимено по убиството, се гледа како Сеад Зеќовиќ пие вода од пиштол во автоперална, по извршеното злосторство.

Би можело да ве интересира

Убиен работник од Украина во Славонски Брод

Горан Наумовски

Земјотрес во Србија

Земјотрес кај Чачак

Австриските власти го екстрадираат во Србија осомничениот за убиството на Нусрет Дестановиќ

Доживотен затвор за свирепиот убиец од Кочани кој со 40 убоди уби жена

Анита Петровска Рајковиќ

Вучиќ: Недозволиво, ќе го гониме напаѓачите на хрватските новинари