ВИДЕО: Силно невреме во Србија, делови од Ниш останаа без струја

Од:

Најавениот дожд и невремето најпрво пристигна на југот на Србија. Најпрвин Ниш и неговата околина нешто по 15 часот ги зафати невреме и грмотевици, а потоа лошото време се пресели на север.

dobivaj vesti na viber

Во Ниш врнеше силен дожд проследен со ветер и грмежи. Поради лошите временски услови, некои делови од градот останаа без струја. Според нишките медиуми, струја нема во населбата Паси Пољана, дел од Палилула и булеварот Византиј.

Во Александровац, Крушевац, Трстеник и околните места повеќе од еден час врнеше дожд што им создаде големи проблеми на граѓаните. Во Александровац дождот бил толку силен што не можело да се движи по улиците, а од снимките се гледа дека количината на вода е толку голема што се создал порој кој минува низ улиците на овој град, носејќи се пред себе.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Ни претстои потежок период од оној во деведесеттите

А1он

Орбан: Унгарија, Србија и Австрија се тешко погодени од илегалната миграција

А1он

Вучиќ: Србија не воведува санкции кон Русија

Ана Ололовска

Вучиќ и Мицотакис во Софија разговараа за енергетската криза и европскиот пат на Србија

Ана Ололовска

Вучиќ: Вклучете го и Западен Балкан во плановите на ЕУ, ќе ви бидеме благодарни

Ана Ололовска

Во Србија почнува попис на населението, домаќинствата и становите

Ана Ололовска