(ВИДЕО) Се урна полициски хеликоптер во Турција, има загинати и повредени

Од:

Хеликоптер на турската полиција се урна синоќа на југот на земјата, соопшти министерот за внатрешни работи Али Јерликаја. Тој на социјалната мрежа Х (поранешен Твитер) објави дека загинале двајца полицајци, а еден е повреден.

Се наведува дека хеликоптерот полетал од аеродромот во Хатај во правец на Газиантеп, а контактот со леталото бил изгубен околу 23.30 часот по локално време.

Јерликаја изјави дека хеликоптерот паднал во близина на селото Картал во регионот Нурдаги кај Газиантеп.

– Повредениот член на екипажот, кој по професија е техничар, е префрлен во болница – изјави Фахретин Коџа, турскиот министер за здравство.

Би можело да ве интересира

На протестите во Турција загина маж, четири лица се повредени

Откриена причината за пожарот во ноќен клуб во Истанбул во кој загинаа 29 лица

(ВИДЕО) Голем пожар во Истанбул, најмалку 15 загинати

Горан Наумовски

ЕУ воведе забрана за летови на турската „Саутвинд Ерлајнс“ поради врски со Русија

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Опозицијата во Истанбул со „Јутро је“ ја славеше победата на изборите

Горан Наумовски

Тежок пораз на Ердоган на изборите