(ВИДЕО) Психијатар од Сплит измачувал 67 кучиња и два волка: Ова е логор

Од:

Фондација за заштита на животните од Сплит објави снимка од кучиња кои се наоѓале на излезот од градот, а поради кои психијатар од Сплит е обвинет за убивање или мачење животни и уништување на заштитените природни вредности.

Општинското обвинителство во Сплит во петокот го пушти 64-годишниот психијатар од Сплит да се брани од слобода. Не е ни побарано определување притвор, објавија медиумите. На имот зад високите ѕидови чувал вкупно 69 животни: 61 возрасно куче, шест мали кученца и два волци.

На снимката што ја објави здружението се гледаат кучиња на краток синџир, кафез во кој има два волци, неколку кученца и исплашено женско куче како интензивно пие вода што ѝ ја даваат волонтери. Тие велат дека тоа е „концентрационен логор за кучиња“.

Психијатарот е неосудуван, а на распит признал дека кучињата и волците се негови, па било оценето дека нема елементи за притвор поради ризик од влијание врз сведоци.

Од полицијата наведуваат дека имаат основани сомнежи дека 64-годишникот во Сплит незаконски поседувал два волци, мажјак и женка, кои се строго заштитен вид.

Се сомнева дека чувал волци за парење со кучиња за да ги подобри нивните борбени способности. Членовите на здруженијата за заштита на животните од Сплит-Далмација и соседните окрузи ги презедоа животните.

„Според добиените фотографии, видеа и пријави од граѓани, станува збор за одгледување кучиња за учество во борби. Преовладуваат кучиња од силните раси Стафорд и Бул, кои се користат за борби. Во страшна состојба е забележана и женка кангал , гризејќи и ја ногата, без ветеринарна нега, а некои од кучињата се многу исплашени.

Областа каде што се наоѓаат во самиот центар на градот е опкружена со висок ѕид кој ги спречува минувачите да ја видат областа обрасната со вегетација и импровизирани куќи. Кучињата се врзани за краток синџир и се принудени да лежат на земја, бетон или камења. Јасно е дека овие кучиња не се чуваат како домашни миленици, туку типична слика за размножување за борби. Шокантно е што никој досега не реагирал“, велат од „Пријатели на животните“.

Би можело да ве интересира

Хрватска доби нова влада, Пленковиќ по трет пат стана премиер

Несреќа во Хрватска, загинаа четворица мигранти

Горан Наумовски

ВИДЕО: Над 20 бродови изгореа во големиот пожар во пристаништето Медулин

Во каменолом во Хрватска несреќно загина работник

19 ранети граѓани на Украинa пристигнаа на лекување во Хрватска со авион

(ВИДЕО) Фантастично: Хрватската песна на Евросонг со знаковен јазик