ВИДЕО: Не стивнува пожарот во фабриката „Енергоинвест“ во Сараево

Од:

Пожарот кој вчера изби во кругот на поранешната фабрика „Енергоинвест – РАОП“ во источно Сараево и понатаму гори.

Припадниците на територијалните противпожарни единици се обидуваат да го изгаснат, јавува РТРС.

Шефот на единицата Његош Вукадин рече декабројни екипи се на терен, но дека е тешко пожарот да се стави под контрола.

На акцијата се приклучија и пожарникарите од Федерацијата на Босна и Херцеговина, како и членови на противпожарната бригада „Еуфор“.

Градоначалникот на Источно Ново Сараево Љубиша Чосиќ рече дека гори една зграда и го предупреди населението што живее во близина на фабриката да не поминува време надвор заради чадот и неговите можни негативни последици.

Би можело да ве интересира

Совет на ЕУ: БиХ во моментов не ги исполнува политичките критериуми

Ана Ололовска

БиХ: Околу 350 мигранти префрлени од кампот во Вучјак во близина на Сараево

Ана Ололовска

Почна преместувањето на мигрантите и беглаците од Вучјак

Ана Ололовска

БиХ: Одложено преместувањето на мигрантите од кампот „Вучјак“

Ана Ололовска

БиХ: За денеска најавено затворање на прифатниот камп „Вучјак“

Ана Ололовска

Тегелтија: ЕУ нема да успее да ги задржи мигрантите во БиХ

Ана Ололовска