(ВИДЕО) Драма во Сараево: Пукање среде град, рането девојка

Од:

Дваесет и тригодишна девојка е ранета денеска во престрелка во центарот на Сараево, а мажот кој отворил оган е уапсен, соопшти полицијата.

Портпаролката на МУП на кантонот Сараево, Мерсиха Новалиќ изјави дека пукањето во Башчаршија се случило во 16 часот и 30 минути.

„Пукањето се случило на раскрсницата на улиците Телали и Сафвет-бег Башагиќ во сараевската општина Стари Град. Во таа прилика е рането женско лице (2001 г.), кое се здобило со повреди на десната потколеница и е пренесено на Клинички Центарот на Универзитетот во Сараево, каде и е укажана лекарска помош“, изјави Мерсиха Новалиќ.

Таа рече дека веднаш по пукањето полицијата уапсила маж на возраст од 30 години.

За пукањето е известен обвинителот на Кантоналното обвинителство на КС, а истрагата за престрелката е во тек.

Би можело да ве интересира

Криминалец во Тузла пукал со пиштол, оштетил две возила и е во бегство

Почина еден од повредените во престрелката на „Пластичарска“

Катерина Ѓуровски

Малолетник од Скопје пукал во познаник и кон неговото возило

Горан Наумовски

Двајца полицајци застрелани во Париз откако маж украл пиштолот

Горан Наумовски

Потврдено обвинението против Беќировиќ, која со пиштол уби жена додека детето гледало

ВИДЕО: Пукање на забава: Има мртви, неколку повредени

Предраг Петровиќ