Уапсени четворица Албанци во Италија, се обиделе да шверцуваат тон кокаин во долниот дел од брод

Од:

Италијанската полиција во пристаништето Савана запленила еден тон кокаин сокриен на дното на брод.

Дрогата ја пронашле нуркачи од поморскиот оперативен оддел на Савона.

– Зпленети се 741 пакетчиња кокаин, спакувани во 26 целофански обвивки, вешто скриени во делот кај моторите на бродот, со вкупна тежина од околу еден тон. Уапсени се четворица албански државјани, јавија албанските медиуми.

Италијанските власти акцијата ја почнале на втори месецов а дрогата пристигнала со трговски брод под знамето на Хонг Конг кој тргнал од пристаништето Сантос во Бразил на 30 декември.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Повторно хаос во албанскиот парламент, сесијата заврши предвреме поради немири

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Црна Гора

Горан Наумовски

Во Албанија уапсени се 273 лица осомничени за учество во производство и продажба на дрога

Земјотрес со епицентар во Албанија, почувствуван во Охрид, Струга, Гостивар и Скопје

Горан Наумовски

Високиот инспекторат почна истрага против градоначалничката на Булќиза, чиј брат издаваше лажни потврди за бугарско потекло во Голо Брдо

Поранешниот албански претседател и премиер Сали Бериша во куќен притвор