(ВИДЕО) Уапсени 13 лица – мрежа на измамници преку кол центри од Србија украле милион евра од Германци

Од:

Тринаесет лица во Србија се приведени поради меѓународна измама преку „кол-центри“ во кои се оштетени неколку германски државјани за сума од околу еден милион евра, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи на Србија.

Извршени претреси и апсења на дури 11 локации низ Србија.

Како што се наведува во соопштението на МВР, на барање на Германија, припадници на полицијата и на Службата за борба против високотехнолошки криминал при Техничката управа учествувале во меѓународна полициска акција, а се однесува на измама извршена од меѓународно организирана криминална група.

При претрес на станови и други простории на 11 локации, од кои две се на територијата на Ниш и 9 на територијата на Нови Пазар, пронајдени се тринаесет лица. На терен излегла и Управата за полициска технологија, со цел да изврши увид во компјутерите кои биле користени за измама.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Indeks Online (@indeksonline_rs)


Уапсените заедно со кривична пријава за кривични дела здружение за извршување на  кривично дело и измама, се изведени пред обвинителот на Специјалната јавност на обвинителството за високотехнолошки криминал. На едно лице му е одредена мерка притвор до 48 часа.

Би можело да ве интересира

Измама од две евра се шири по социјалните мрежи

Силно невреме во Белград, паѓа град со големина на орев, дождот ги поплави улиците

A1on

Земјотрес на југот на Србија

Белград: Синот кој ја нападна својата мајка е непресметлив, задржан е во затворска болница

Таткото го убил во ходникот, а бабата и дедото додека гледале ТВ

Хорор во Књажевац: Млад човек со ловечка пушка си го уби целото семејството

Предраг Петровиќ