Уапсен американски дипломат во Истанбул

Од:

Турската полиција уапси во Истанбул американски дипломат од Либан, кој е обвинет дека продал лажен пасош на сириски државјанин за 10.000 долари.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението на полицијата во Истанбул се наведува дека осомничениот, дипломат од американскиот конзулат во Бејрут, е уапсен поради инцидентот што се случи на 11 ноември на аеродромот во Истанбул, кога сириски државјанин се обидел да искористи туѓ пасош за патување.

На снимката од безбедносните камери се гледа дека двајцата осомничени се сретнале на аеродромот, се пресоблекувале и дека американскиот дипломат на Сириецот му го дал споменатиот пасош.

Кај дипломатот бил пронајден плик од 10.000 долари, како и друг пасош на негово име.

Сирискиот државјанин се соочува со обвинение за фалсификување, но е ослободен во очекување на судењето, додека на американски дипломат му е одреден притвор.

Странските дипломати обично имаат имунитет од кривично гонење, но се предмет на кривично гонење и казнување во земјите каде што не се акредитирани.

Би можело да ве интересира

Џонсон го убедувал Ердоган да соработува со Финска и Шведска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Ердоган разговараше со холандскиот премиер за НАТО-патот на Шведска и Финска

Ландов

Чавушоглу: Легитимна е загриженоста на Турција за приемот на Финска и Шведска во НАТО

Ана Ололовска

Турција ја блокира одлуката на НАТО

Ана Ололовска

Шведска праќа дипломати во Турција за да се надминат приговори на НАТО

Ана Ололовска

Турција постави три условa за влез на Финска и на Шведска во НАТО

Катерина Павлова-Николовска