Уапсен 63-годишен маж за детска порнографија: Странец снимаше голи деца со својот телефон

Од:

Хрватската полиција приведе австриски државјанин во Ровињ, кој со мобилен телефон фотографираше голи деца на плажа. Против уапсениот е поднесена кривична пријава за искористување деца за порнографија, соопшти денеска истарската полиција.

Од полицијата велат дека 63-годишниот маж со својот мобилен телефон снимаше голи деца на плажа, а кога му пријде член на обезбедувањето, сега осомничениот почна да бега.

Обезбедувањето на кампот набрзо го запре бегалецот и го задржа додека не дојде полицијата која го уапси и го однесе во полициска станица. Во инцидентот осомничениот е полесно повреден.

За пронаоѓање на предмети, кои би биле поврзани со кривичното дело, полицијата со судска наредба изврши претрес во просториите, возилото и мобилниот уред што го користеше Австриецот, при што е откриена инкриминирачката содржина.

Би можело да ве интересира

Силувач во Хрватска доби мала казна затвор само затоа што е учесник во Татковинската војна

ВИДЕО: Пијан возач упадна на рели трка во Хрватска, ќе се судреше со натпреварувач

Украина почна да извезува жито преку хрватските пристаништа

Денови на македонската култура во Задар и Шибеник

Предраг Петровиќ

Задарски таксист „киднапираше“ странец и му бараше 150 евра за такси превоз

Горан Наумовски

Келнер од Србија бараше плата, газдата брутално го претепа: „Ќе те убијам и ќе те закопам“

Горан Наумовски