Турција почна со масовно производство на вакцината против Ковид-19

Од:

Турција почна со масовно производство на домашно развиената вакцина против Ковид-19 – Турковак – откако доби дозвола за итна употреба од здравствените власти.

dobivaj vesti na viber

Турскиот министер за здравство, Фахретин Коџа, изјави дека домашно развиената турска вакцина против коронавирусот, „Турковак“, е одобрена за итна употреба, јави Анадолија.

Министерот присуствуваше на пуштањето во сериско производство на инактивната турска вакцина „Турковак“ во комплексот на индустриската зона во Шанлиурфа, а на настанот преку видеоконференција се вклучи и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

„Од денеска станавме една од деветте земји што произведуваат вакцини против Ковид-19“, изјави Коџа.

„Турковак“ ќе биде во широка употреба од следната недела“, порача турскиот министер за здравство.

Уште од почетокот на развојот на вакцината, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вети дека ќе ја направи достапна на глобално ниво, нагласувајќи дека таа ќе биде во корист на целото човештво.

„Нашата вакцина против Ковид-19, „Турковак“, која дојде во фаза на производство и употреба со добивањето на потребните одобренија, е симбол на нашите напори да ја заштитиме нашата нација од пандемијата на најефикасен начин“, рече Ердоган.

Би можело да ве интересира

Чавушоглу: Легитимна е загриженоста на Турција за приемот на Финска и Шведска во НАТО

Ана Ололовска

Турција ја блокира одлуката на НАТО

Ана Ололовска

Шведска праќа дипломати во Турција за да се надминат приговори на НАТО

Ана Ололовска

Турција постави три условa за влез на Финска и на Шведска во НАТО

Катерина Павлова-Николовска

Финска и Шведска не постигнаа договор со Турција за членството во НАТО

Катерина Павлова-Николовска

Министрите за надворешни работи на Финска и на Турција на средба во Берлин