Турција да ја замени Грција во еврозоната

Од:

Американскиот весник „Волстрит журнал“ предлага доколку Грција излезе од еврозоната нејзиното место да го заземе Турција.

Теоретски оваа идеја е мошне привлечна и остварлива затоа што Грција не и оди во прилог на кризата во Европа, а и Европската унија има потреба од раст, се вели во натписот.

„Грција не се движи во добра насока во однос на можноста за остварување раст, за разлика од Турција, која остварува доволен раст“, вели весникот.

Сепак за претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо излегувањето на Грција од ЕУ е најлошо сценарио.

„Сите во ЕУ сакаат Грција да остане, но земјата треба да се придржува на обврските кои ги има преземено“.

 

Би можело да ве интересира

Заврши скрининг процесот – заокружена првата фаза од целта за членство во ЕУ до 2030 година

Горан Наумовски

Истрага за возачот кој го однесе Палевски во Турција: Обвинителството бара да му се продолжи притворот

Маричиќ и Османи од Брисел: Позитивниот моментум за проширување во ЕУ е шанса која Македонија не смее да ја пропушти

Орце Костов

Обвинителството го изготви барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

Орце Костов

(ВИДЕО) Палевски бил уапсен додека се движел пешки по автопат, а најмил такси за да лажира дека оди за Истанбул

Орце Костов

Спасовски: Уапсен е извршителот на убиствата, сторивме се за фаќање на овој монструм

Александар Тодески