Тајни снимки на Милановиќ со бранителите: БиХ е “шит“, Србите се “шака јада“

Од:

Состанокот на екс премиерот на Хрватска, Зоран Милановиќ со претставниците на бранителите е сниман тајно, а сега објавен од страна на “Јутарнји лист“.

На една од снимките, се слуша лидерот на СДП како на бранителите им вика дека досега ќе биле десет пати осудени доколку го правеле преку граница она што Вучиќ гоправел во Хрватска.
Ние им гледаме низ прсти, и тоа е границана толеранцијата на која сум подготвен, да сеправам улав, дека се тоа нормални луѓе кои ги избрал српскиот народ и дека ни се колеги, вели Милановиќ.

Еден од бранителите вели: “Тие се четници…“

Следува монолог на Милановиќ.

Немој да ме тераш на повеќе од тоа. Значи, тие се презентираат овде како некоја дипломатска сила. Тоа се “шака јада“ кои 150 години не знаат дали би оделе во Македонија, Војводина, Босна, Хрватска, Бугарија, не се ниту 10 милиони. Да ти е…м. сакаат да бидат господари на Балканот..Па ве нема доволно, тоа е мал народ, наведува Милановиќ.

Потоа се осврнува на барањето на бранителите хрватската претседателка Колинда Грабер Китаровиќ да организира средба со српскиот премиер, за што тој вика дека тоа би било понижување.

За БиХ вели дека “шит“ и дека е целата во неред, па затоа е најдобро што побрзо да влезе во ЕУ.
Милановиќ по објавување на разговорите кажа дека знаел за снимањето во текот на средбата, дека тоа не е нормално, но сфатил, молчел и се смеел.

Би можело да ве интересира

Пендаровски: Добрата вест е што заврши португалското претседателство

Катерина Павлова-Николовска

Милановиќ си стои на своето: Сите ја „шутираат“ Македонија, а Бугарија ѝ задира во интимата

Жарко Настоски

Софија бара објаснување од хрватската амбасадорка по изјавите на Милановиќ околу бугарската блокада за Македонија

Жарко Настоски

Милановиќ: Бугарија поставува невозможни услови, навлегува во интимниот простор на Македонците

Жарко Настоски

Пленковиќ и Милановиќ продолжуваат да разменуваат навреди

Жарко Настоски

Хрватска: Милановиќ го повика Пленковиќ да се обиде да го отповика

Жарко Настоски