Тачи: Косово е симбол на победа на мирот, над судирот

Од:

Премиерот на Косово, Хачим Тачи на Светскиот саем за мир во Сеул изјави дека во Косово победи мирот, над судирот.

Тачи изјави дека говорот на самитот е посебна можност, на која може да зборува за историјата на својот народ.

Косово е победа на мирот, над судирот, доверба во добрината во однос на стравот и историјата која е започната со крвава војна на Балканот, а завршена со мир во државата и регионот од каде што доаѓам – изјави Тачи.

Оценувајќи дека косовското општество направило добар избор, Тачи рече дека Косово е создадена држава на европскиот контитент и зазема посебно место во најновата европска историја.

После неколку година ангажирање и преговори со Србија за статусот на Косово, добитник на Нобеловата награда за мир Марти Ахтисари предложи план со кој Косово ќе стане независно. Ветено ни е самоопределување во замена за гарантирани човекови права и слобода за малцинството, за вистински демократски систем за нашите граѓани – изјави Тачи.

Би можело да ве интересира

Таравари, Фетаи и Ќоку, првата посета надвор од земјава ја остварија во Косово

Маж во Косово почина по семејно насилство: Синот е осомничен дека го претепал

Ховениер: Косово да ги исполни сите свои обврски

Инцидент во Косовска Митровица, двајца прободени со нож по финален натпревар

Пеќ: Ранети се три лица, по напаѓачот е распишана потерница

Горан Наумовски

Припадничка на косовската полиција е пронајдена мртва во куќа во Гњилане