Србија: Туријски колбас собори рекорд

Од:

Туријски колбас денеска официјално влезе во Гинисовата книга на рекорди, како најголем на светот во својата категорија, потврди претставник на Гинисовата книга, Правин Пател.

Станува збор за колбас во должина од 2.029 метри, а тежина 2,3 тони.

Организаторите на Колбасијадата изјавија дека за правењето потрошиле најдобро месо во тежина преку 2 тони и околу 100 зачини.

На Колбасијадата во Туриј, која започна вчера свои производи изложија околу 100 произведувачи.

На традиционалното натпреварување во најбрзо јадење на колбас, победи Душан Кулачинин од Шид, кој изеде три топли колбаси во рок од две ипол минути.

Би можело да ве интересира

Уапсен уште еден соработник на Хајризи кој му помогнал да избега од затвор

Ликвидиран е Фатон Хајризи, убиецот на српскиот полицаец

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Уапсен е маж осомничен дека е вмешан во убиството на полицаецот во Лозница

Горан Наумовски

Артан Хајзири тврди дека е во Германија и дека не е вмешан во убиството на српскиот полицаец

Горан Наумовски

Потрага во Србија: Артан Хајзири од Косово пукаше во двајца полицајци во Лозница

Горан Наумовски

Шолц итно патува во Србија, ќе потпише договор со Вучиќ тврди Политико