Спасените 483 мигранти кај Крит привремено сместени во брод закотвен на пристаниште

Од:

Во брод наменет за пренесување патници и возила што е закотвен на пристаништето во Палеохора во југозападниот дел на грчкиот остров Крит привремено се сместени мигрантите, вкупно 483 лица, кои во вторникот беа спасени во морскиот дел јужно од островот, јави дописничката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Од крајбрежната служба на Грција соопштија дека во спасувачката акција, 25-метарскиот рибарски брод со кој се пренесувале мигрантите, со помош на италијански рибарски брод и во придружба на патролен брод на крајбрежната служба, една фрегата и други рибарски чамци бил безбедно извлечен до пристаништето во Палеохора

По спасувачката акција, вкупно 483 лица, од кои 336 мажи, десет жени, 128 малолетни момчиња и девет малолетни девојчиња вчера, привремено биле пренесени во патничкиот брод закотвен на пристаништето.

Како што веќе објави МИА, министерот за миграција и азил на Грција Нотис Митаракис со писма до потпретседателот на Европската Комисија Маргаритис Схинас и комесарката за внатрешни прашања на ЕУ Илва Јохансон побара ЕК итно да интервенира за релокација на спасените мигранти.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бурн: Франција треба да каже кого сака, а кого не сака да го прими во државата

Во Белград приведени десетици мигранти

ИОМ: Повеќе од 50 илјади мигранти загинале од 2014 година

Митаракис бара ЕК итно да интервенира за релокација на спасените 400 мигранти јужно од Крит

Акција за спасување на брод со околу 500 мигранти кај Крит

А1он

Скопјанец шверцувал мигранти од Сирија и Пакистан

Горан Наумовски