Снег целосно ја парализира Словенија: Над 160 дрвја паднаа на патиштата, делови од земјата без струја

Од:

Поради снегот што од викендот паѓа во Словенија на коловозите паднаа повеќе од 160 дрвја, а затворени за сообраќај беа неколку патишта.

Најголеми проблеми со снегот има во Штаерска, Корушка, Засавје и Долењски.

На подрачјето на општина Подвелка, поради оштетена електродистрибутивна инфраструктура, потрошувачите се без струја.

Поради паднати дрвја и обилен снег затворени се повеќе патишта и оштетено е едно возило, соопштија од информативниот центар на Дирекцијата за заштита и спасување.

Според најавите на надлежните служби, врнежите се очекува да престанат вечерва.

Би можело да ве интересира

Словенката Сабина е пронајдена мртва, несреќната жена ја убиле нејзиниот сопруг и неговата љубовница

Словенците имаат нов највреден фудбалер – проценет на 40 милиони евра

Словенија протера руски дипломат, Русија најави одговор

Горан Наумовски

Се предаде поранешниот полицаец од Брежице кој пукаше кон полицијата

Во Словенија: Пензиониран полицаец се заклучи во куќа и се заканува со оружје

Горан Наумовски

Онколошки скандал во Љубљана: Опериран здрав човек, отстранет неговиот желудник

А1он