Снег целосно ја парализира Словенија: Над 160 дрвја паднаа на патиштата, делови од земјата без струја

Од:

Поради снегот што од викендот паѓа во Словенија на коловозите паднаа повеќе од 160 дрвја, а затворени за сообраќај беа неколку патишта.

Најголеми проблеми со снегот има во Штаерска, Корушка, Засавје и Долењски.

На подрачјето на општина Подвелка, поради оштетена електродистрибутивна инфраструктура, потрошувачите се без струја.

Поради паднати дрвја и обилен снег затворени се повеќе патишта и оштетено е едно возило, соопштија од информативниот центар на Дирекцијата за заштита и спасување.

Според најавите на надлежните служби, врнежите се очекува да престанат вечерва.

Би можело да ве интересира

Елитни руски шпиони се преправале дека се семејни луѓе во Словенија

(ВИДЕО) Експлозија во фирма за пиротехника во Словенија, има загинати и повредени

Горан Наумовски

Автобус излета од автопат во Словенија, тројца загинати, неколкумина повредени

Ана Ололовска

Во Словенија историски најниско ниво на индексот на перцепција на корупцијата

А1он

Како „паднаа“ руските шпиони во Словенија: Изнајмиле канцеларија, лажеле дека се занимаваат со антиквитети

А1он

Во Словенија уапсени двајца руски шпиони

А1он