Симецка: Ќе направиме сѐ Фицо да не формира влада

Од:

Михал Симецка, лидерот на либералната партија Прогресивна Словачка (ПС), која е второпласирана според гласовите од вчерашните парламентарни избори во Словачка, рече дека партијата ќе направи се што може за да го спречи победникот на изборите, партијата Смер ССД, да формира влада.

Симецка денеска изјави дека се уште гледа можност за формирање на владејачка коалиција и додаде дека третопласираната партија ХЛАС ќе биде одлучувачки фактор за формирање на новата словачка влада, пренесува Ројтерс.

На вчерашните парламентарни избори во Словачка, партијата Смер ССД, предводена од поранешниот премиер Роберт Фицо, освоила најголем број гласови – 23,31 отсто, врз основа на 99,2 отсто од преброените гласови, објави денеска Словачкиот институт за статистика.

Според неофицијалните резултати од изборите, на второ место заврши партијата Прогресивна Словачка со 16,98 отсто, иако прогнозите пред изборите предвидуваа нејзина победа, а потоа Глас – СД (14,98 отсто), коалицијата ОЛАНО – За народна христијанска унија (9,02 отсто), КДХ (6,91 отсто), СаС (6,18 отсто) и Словачката национална партија (СНС) со 5,67 отсто, објави претходно агенцијата ТАСР.

Меѓу партиите кои не успеаја да влезат во парламентот се Република (4,8 отсто), Алијансата (4,46 отсто), Демократите (2,92 отсто) и Ние сме семејство (2,25 отсто), додека останатите партии добија помалку од еден отсто од гласови.

Би можело да ве интересира

Грозоморно убиство во Словачка: Готвач си ја искасапил девојката

Горан Наумовски

Драма во Словачка по телефонска закана: Ќе го повторам масакрот од Прага

Момче скокна од покривот на училиштето, мајка му гледала: Го малтретирале девојчињата од одделението

Предраг Петровиќ

Фицo именуван за премиер на Словачка, положи заклетва

Словачкиот екс-премиер, прорускиот Фицо победи на парламентарните избори во Словачка

Горан Наумовски

Страшна сообраќајка во Словачка: Автобус се наби во камион, се стравува дека има мртви

Горан Наумовски