Силен земјотрес ја погоди Грција, тлото се стресеше и во Турција

Од:

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтеровата скала околу 15 часот и 15 минути го потресе подрачјето на Додеканезите.

Епицентарот на земјотресот бил недалеку од островот Суми, на длабочина од 20 километри.

Земјотресот бил почувствуван и на островот Кос, а жителите на крајбрежните области на Турција исто така јавуваат дека почувствувале тресење на земјата.

„Се тресеше и во Бодрум“, „Издржаше околу седум секунди, се нишаше“, напишаа жителите на веб-страницата на ЕМСЦ.

Би можело да ве интересира

Земјотрес во Србија

Земјотрес во Риека: Се тресеше тлото во Хрватска

Горан Наумовски

Земјотрес го погоди денеска грчкиот остров Самос

Земјотрес кај Чачак

Силен земјотрес го погоди Мексико

Земјотрес во БиХ, епицентарот во околината на Мостар: „Добро се стресе!“