Сијарто: Си Џинпинг ќе посети само две земји во Европската Унија

Од:

Посетата на кинескиот претседател Си Џинпинг на Унгарија оваа недела е од историско значење и во голема мера ќе придонесе за зајакнувањето на Унгарија, развојот на билатералните економски и трговски односи и, се надеваме, успехот на мировните напори, изјави унгарскиот министер за надворешни работи и трговија, изјави денеска Питер Сијарто.

Одговарајќи на прашање на заедничката прес-конференција со неговиот ерменски колега Арарат Мирзојан, Сијарто рече дека Си Џинпинг на чело на голема делегација ќе посети само две земји-членки на ЕУ: Унгарија и Франција, пренесе МТИ.

Една од главните теми на разговорите меѓу кинеските претседатели ќе биде натамошниот развој на билатералната економска соработка, рече Сијарто, наведувајќи дека Кина и донела најмногу странски директни инвестиции (СДИ) во Унгарија во 2020 и 2023 година.

Благодарение делумно на тие инвестиции, рече Сијарто, Унгарија сега се рангира меѓу глобалните лидери на „револуцијата во автомобилската технологија“.

Би можело да ве интересира

Почна средбата меѓу Путин и Си во Пекинг, по што ќе следи дискусија со учество на делегации

Горан Наумовски

Си Џинпинг: Кина го поддржува полноправното членство на Палестина во Обединетите нации

Сијарто: Не можеме да ја победиме Русија

Сијарто: За време на унгарското претседателство ќе има најголемо проширување на ЕУ

Сијарто: Унгарија не сака руски имот, тоа е наследство на комунизмот

Мицкоски – Сијарто: Македонија е предолго надвор од ЕУ