Семејна трагедија во Србија: Скокна во езеро за да го спаси братот, па заедно се удавија

Од:

Телата на момчето и девојчето, кои вчера исчезнаа во атар на селото Ресинац близу Прокупље (Србија), се извлечени од мало езеро откако нивото на водата е намалено со испумпување.

Момчето и девојчето исчезнаа вчера во дупките кои се создадени со ископување на земјата за фабрика за тули, а кои беа исполнети од последните обилни дождови. Тие езера последниве денови се место каде се освежуваа и капеа и младите и старите од околните села.

На тоа градилиште немало постојано обезбедување или чувари, но цело време имало работници од фабрика за тули, кои не успеале да влијаат на капачите и излетниците. Засега се знае дека девојчето скокнало во водата за да го спаси својот брат, но и двајцата се удавија.

Би можело да ве интересира

Земјотрес кај Чачак

Австриските власти го екстрадираат во Србија осомничениот за убиството на Нусрет Дестановиќ

Вучиќ: Недозволиво, ќе го гониме напаѓачите на хрватските новинари

Во Панчево нападнати четворица Хрвати и двајца Срби кои ги бранеле

Катерина Ѓуровски

Османи: Македонија е коспонзор на Резолуцијата за Сребреница, важно е Србија да гласа дека имало геноцид

Орце Костов

Македонија ќе поддржи резолуција за геноцид во Сребреница

Орце Костов