Се шири страв од конфликтот: Грчката армија во состојба на готовност

Од:

Под претседателство на премиерот Киријакос Мицотакис денеска се состана грчкиот владин совет за државна безбедност (КСЕА).

Тие се состанаа за да разговараат за „терористичкиот напад на Хамас во Израел и ситуацијата во Појасот Газа и нивните ефекти врз Грција и поширокиот регион“.

Владиниот портпарол Павлос Маринакис изјави дека во координација со Министерството за надворешни работи се разгледуваат и информациите за репатријација на грчки државјани од Израел.

Тој истакна дека атинскиот аеродром „Елефтериос Венизелос“ е еден од четирите во Европа кои опслужуваат летови за репатријација од Израел за странски државјани.

„Грчките власти се во состојба на готовност. Политиката на чување на копнените и поморските граници продолжува со несмалено темпо“, рече Маринакис.

Би можело да ве интересира

30.000 луѓе на улиците во Грција на годишнината од страшната железничка несреќа, избувна нереди

Солзите на маж од Газа кој изгуби 103 членови на семејството во еден ден: За кого да се вратам

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Ќе има примирје во Газа за Рамазан најави Бајден

Катерина Ѓуровски

Герапетритис: Потребно е доследно, строго и целосно почитување на Договорот од Преспа

Орце Костов

ВИДЕО: Нетанјаху и Хамас продолжуваат со радикалните изјави, во позадина се преговара за мир

Земјотрес во Грција