САД го блокираат влезот на Косово во Советот на Европа

Од:

Министерствата за надворешни работи на одредени европски земји, кои се членки на Советот на Европа, добиле нота од амбасадите на Соединетите Американски Држави во која се вели дека Вашингтон смета дека прашањето за пристапување на Косово во членството на Советот на Европа не треба да биде ставено на дневен ред на Комитетот на министри на Советот на Европа, дознава Euronews Србија од дипломатски извори во Европа.

Според сознанијата на медиумот, САД бараат прашањето за членството на Косово во Советот на Европа да не биде ставено на дневен ред додека „Косово не донесе поконструктивен став за Заедницата на српските општини (ЗСО), што би го отворило патот за предлог на основен договор меѓу Белград и Приштина“.

Според Euronews Србија, овој став на САД е договорен со Италија, Франција и Германија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во САД беснеат торнада, има и загинати, снимките се како од филм

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Серија моќни торнада ги погодија САД: За време на концерт се урна покрив на театар

Ана Ололовска

Следната недела во Хаг започнува судењето на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трагична мигрантска приказна: Шест тела пронајдени во река на границата меѓу Канада и САД

Русија усвои нова стратегија за надворешната политика: САД и Западот се егзистенцијална закана за Москва

Пукање на колеџ во Северна Каролина, напаѓачите се во бегство