Први наоди од вештачењето на телефонот на момчето кое е осомничено за масакрот во училиштето во Врачар

Од:

Во текот на истрагата за страотното злосторство кое го изврши К.К.(13) во 8.40 часот на 3 мај годинава во ОУ „Владислав Рибникар“ во Врачар, кога уби девет ученици и чувар и ранил шест ученици и наставник, вештачењето на неговиот телефон покажа дека, меѓу другото, има и фотографии од оружје.

„Рано е да се каже што покажале резултатите од вештачењето, бидејќи се уште се во тек. Можеме да откриеме само еден дел, а тоа е дека во телефонот на момчето се пронајдени фотографии од оружје“, вели соговорник од истрагата за српски Телеграф.

Тој наведува дека на вештачењето има седум докази.

„На вештачењето има пиштол, молотови коктели, телефон, компјутер, неговата гардероба, како и лични белешки под кои му припаѓаат – неговите тефтери, книгите што ги читал… А клучниот доказ е надзорот од камери од училиштето. Се верува дека на нив има видеа од овој невиден масакр. Работиме на тоа на кого се јавил, за што точно разговарал со луѓето со кои бил во контакт, дали се скарал со некого, дали имал некакви симпатии, невозвратена љубов, зошто се претежно девојчиња била мета, дали некому му се заканувал, дали некој му се заканувал. Компјутерот буквално се чешла до денот кога почнал да го користи К.К. Значи, се истражува до најмалите детално што гледал, што го интересирало…Се истражува и дали вежбал гаѓање на друго место освен на стрелиште со татко му. Се истражува и дали можеби на некого му соопштил што оди Исто така, не е познато како момчето ја знаело шифрата на сефот на неговиот татко – вели соговорникот.

Би можело да ве интересира

Еден месец од масакрот во Белград, 13-годишниот Коста уби девет ученици и училишниот чувар

Ана Ололовска

Таткото на малолетниот убиец од Врачар останува во притвор

Во училиштето „Владислав Рибникар“ немало врсничко насилство кон детето-убиец

Катерина Павлова-Николовска

Психолог и педагог во полиција објаснуваа дали убиецот од Врачар се однесувал невообичаено пред пукањето

(ВИДЕО) „Кој е крал – убиецот Коста или жртвите“ – Ужасна игра на ТикТок, деца бираат меѓу убиецот и жртвите

Анита Петровска Рајковиќ

Вештак со стручно мислење за момчето-убиец од Врачар: „Веруваше дека е подобар од сите, а потоа стави маска“