Прелиминарни резултати од изборите во Белград: СНС освои 64 мандати

Од:

ИПСОС и ЦЕСИД ги објавија првите проекции на резултатите за градот Белград. Резултатите покажуваат дека СНС освоила 52,9 отсто од гласовите или 64 мандати.

Листата „Крени промени“ освои 17 отсто од гласовите или 20 мандати. На трето место е листата „Го бираме Белград“ со 12,5 отсто гласови и 15 мандати, а четврта е листата „Ние – Силата на народот“ со 8,1 отсто и девет мандати.

Според тие резултати, руската партија во Парламентот влегува како малцинство со 1,3 отсто од гласовите или два мандата.

Претседателот на СНС Милош Вучевиќ, изјави дека вечерва прогресивците со листата „Александар Вучиќ – Србија утре“ издвоија убедлива победа во сите градови и општини каде што се одржани изборите, освен во четири места – Тутин, Бачка Топола, Сента и Кањижа.

„Имавме јасна победа во сите други градови и општини, повторувам, во сите општини, освен во овие четири општини, што е природно, бидејќи има структура на население која секогаш дефинирала малку поинаква политичка поставеност на локално ниво“, рече Вучевиќ.

Одзивот на изборите е околу 44-45%.

Би можело да ве интересира

Подгорица оди на вонредни избори

Тошковски: Ќе има постапки за сите „недопирливи“ чии имиња не смеело да се споменат досега

Катерина Ѓуровски

Одреден притвор за тројцата инженери од Крушик заради шпионажа за фирма од Македонија

Катерина Ѓуровски

Почнува пробното производство на српската „панда“

Уапсен уште еден соработник на Хајризи кој му помогнал да избега од затвор

Ликвидиран е Фатон Хајризи, убиецот на српскиот полицаец

Катерина Ѓуровски