Повторно земјотрес во Петриња, бил силен како експлозија сведочат жителите

Од:

Земјотрес со јачина од 3, 5 степени по Рихтеровата скала е регистриран ноќеска во областа Петриње. Според Европскиот сеизмолошки центар земјотресот се случил во 1.23 часот по полноќ, на 14 километри од градот Сисак.

Земјотресот се смета за умерен, но жителите од околните места, како што пренесуваа хрватските медиуми сведочат дека потресот бил многу силен.

„Се тресеше како експлозија“… „Страшен звук, а потоа и тресок, ја потресе целата куќа.“ – велат дел од жителтите.

Според Хрватската сеизмолошка служба земјотресот се случил 8 километри јужно од Петриње. Ова место во декември минатата година го погодија серија земјотреси во кои имаше жртви и голема материјална штета.

Би можело да ве интересира

Нов посилен земјотрес кај Петриња

Катерина Павлова-Николовска

По разорниот, хрватскиот регион Банија погоден од над 900 помали земјотреси

Нови земјотреси во Хрватска

Катерина Павлова-Николовска

Нов земјотрес во Хрватска со јачина од 4,1 степени

Нов земјотрес во Хрватска, повторно се тресеше Петриња

Силниот земјотрес ги поместил Петриња и Сисак и до 86 сантиметри