Нови земјотреси во Хрватска

Од:

Земјотрес со јачина од 3,9 степени ја погоди областа Сисак, ноќеска околу два часа по полноќ, објави Европскиот медитерански центар за земјотреси (ЕМСЦ).

Епицентарот на земјотресот бил на 14 километри северозападно од Сисак, на длабочина од два киломера.

Според описите на жителите во коментарите на објавата на ЕМСЦ, земјотресот бил почувствуван во пошироката област на округот Сисак-Мославина.

Земјотрес со јачина од 3.1 степени по Рихтер го погоди регионот на Петриња утрово околу 9 часот.

Би можело да ве интересира

Повторно земјотрес во Петриња, бил силен како експлозија сведочат жителите

Нов посилен земјотрес кај Петриња

Катерина Павлова-Николовска

По разорниот, хрватскиот регион Банија погоден од над 900 помали земјотреси

Нов земјотрес во Хрватска со јачина од 4,1 степени

Нов земјотрес во Хрватска, повторно се тресеше Петриња

Силниот земјотрес ги поместил Петриња и Сисак и до 86 сантиметри