Нов земјотрес во Хрватска со јачина од 4,1 степени

Од:

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според Рихтеровата скала ја погоди денеска централна Хрватска две минути пред 11 часот.

Хрватската сеизмолошка служба соопшти дека земјотресот бил доста силен со епицентар недалеку од Петриња, кај Глинска Полјана.

Интензитетот на земјотресот во епицентарот е од 5-ти степен на скалата ЕМС.

„Ова е серија последователни земјотреси, кои се намалија малку, но сè уште траат“, изјави сеизмологот Томислав Кук за хрватски Медиа Сервис.

Би можело да ве интересира

На возачот на косовскиот автобус му се заканува казна од 15 години затвор

Мери Јордановска

(ВИДЕО) Видов повредени, загинати, луѓе без рака: патник ги опиша страшните детали од несреќата во Хрватска

Ана Ололовска

Милановиќ и Грлиќ Радман изразија сочувство за трагичната несреќа на косовскиот автобус

Ана Ололовска

ВИДЕО: Десетмина загинати и 45 повредени кога автобус од Косово излета од автопат кај Славонски Брод

Ана Ололовска

Хрватска: Малите стопанственици ја тужат државата поради епидемиолошките мерки

Жарко Настоски

ВИДЕО: Идни хрватски полицајци играа српско оро, академијата ја избрка студентката што снимала

Жарко Настоски