Полицијата реши обид за убиство после 25 години: Жена нарача убиство на маж

Од:

Хрватската полиција поднесе кривична истрага против 56-годишна жена и 52-годишен маж од Копривница поради сомнение за обид за убиство.

Полицијата се сомнева дека осомничената го мотивирала 52-годишниот маж да изврши убиство од личен интерес, со намера таа да го добие заедничкиот имот што го поседувала 60-годишната жртва.

На 15 мај 1998 година, недалеку од Копривница, 52-годишникот испукал два истрела од огнено оружје кон 60-годишникот кој се здобил со полесни повреди.

Поради сомнение за сторено кривично дело тешко убиство во обид и поттикнување на тоа кривично дело, против осомничените е поднесен посебен извештај до надлежниот државен правобранител и истите се во притворот, извести полицијата.

Би можело да ве интересира

За убиецот од Хром уште нема притвор, Кривичен чека МВР да го однесе пред судија

Александар Тодески

Уапсен е убиецот од Хром кој се обиде да и избега на полицијата

Горан Наумовски

Скопјанка предизвика пожар за да го прикрие свирепо убиство сторено од синот

Горан Наумовски

МВР откри: Маж и жена убија познаник, па му го запалија телото

Горан Наумовски

После 27 години истрага: Полицијата уапси ганстер осомничен за убиството на Тупак Шакур

Горан Наумовски

Силувач во Хрватска доби мала казна затвор само затоа што е учесник во Татковинската војна