Пократко боледување поради сојот Омикрон во Србија

Од:

Изолацијата како задолжителна мерка за заболените од Ковид во Србија трае седум дена од денот на правењето на тестот и потоа се прекинува без тестирање, освен за лицата со намалена отпорност, кај кои трае 14 дена, соопшти Институтот за јавно здравје „Др. Милан Јовановиќ“.

Тоа значи, како што пишува „Политика“, дека по една недела заразените со корона одат на лекарски преглед во клиниката за ковид.

„Доколку се опоравиле, изолацијата се прекинува без дополнително тестирање и лицето се смета за подготвено и се враќа на работа доколку се чувствува добро, а доколку се уште се чувствува лошо, лекарот проценува дали е потребно и колку време треба да отсуствува од работа.

Би можело да ве интересира

Во Америка се појави нова варијанта на омикрон, Германците предупредија за брзото ширење на вирусот

А1он

Во Грција почнува имунизација со вакцини за новите подваријатни на Омикрон

А1он

Во Грција потврден првиот случај на „Кентаур“, нова подваријанта на Омикрон

А1он

ЕМА: Не знаеме какви соеви на Ковид-19 ќе се појават зимава

А1он

Европската Агенција за лекарства одобри две верзии вакцини против Омикрон сојот на коронавирусот

Ана Ололовска

Британците први ја одобрија вакцината против корона за оригиналната и омикронската варијанта

А1он