Во Америка се појави нова варијанта на омикрон, Германците предупредија за брзото ширење на вирусот

Од:

Германскиот министер за здравство Карл Лаутербах изрази загриженост за новиот подтип на ковид-19, омикрон xbb 1.5, поврзан со зголемените приеми во болниците во североисточниот дел на САД, истакнувајќи дека Берлин внимателно ја следи ситуацијата.

„Се надеваме дека ќе ја поминеме зимата пред новиот вид да се прошири меѓу нас. Следиме дали и во колкава мера сојот xbb1.5 се шири во Германија“, изјави Лаутербах, пренесува Ројтерс.

Експертите изразија голема загриженост за оваа многу заразна варијанта на сојот омикрон, кој сочинува до 40 отсто од заразените во САД.

Експертот за заразни болести од Универзитетот во Минесота, д-р Мајкл Остерхолм, изјави дека седум од 10 американски држави кои регистрирале пораст на бројот на заболени се наоѓаат на североистокот на САД.

Би можело да ве интересира

Мистериозна смрт на Албанец во Германија: Телото пронајдено во шума, тинејџер ја презеде вината

Горан Наумовски

Снежно невреме во Германија и Швајцарија

Горан Наумовски

Поради невремето откажани над 150 летови во Германија, локалните патишта се покриени со снег

Горан Наумовски

Спречен терористички напад во Германија

Претреси во четири германски сојузни покраини, акција против радикалните исламисти

Тинејџери во Германија организирале проституција, подведувале пет 14-годишни девојчиња и едно момче

А1он