По наредба на Европското обвинителство, полицијата упадна во хрватското Министерство за култура

Од:

По налог на Европското јавно обвинителство (ЕППО), хрватската полиција изврши упад во Министерството за култура и медиуми во врска со истрагата и понатамошните истраги за случајот со незаконско трошење пари од фондовите на ЕУ на Геодезискиот факултет во Загреб.

ЕППО соопшти дека спроведуваат итни претреси и истраги поради сомнение за измама со субвенции и корупција на Геодетскиот факултет на Универзитетот во Загреб, а активностите за прибирање докази се однесуваат на неколку хрватски државјани кои се осомничени дека сториле кривично дело дела на злоупотреба на положбата и овластувањата на штета на финансиските интереси на ЕУ.

„Денеска, Европското јавно обвинителство (ЕППО) во Загреб (Хрватска) спроведува итни претреси и истраги како дел од истрагата за сомневање за измама со субвенции и корупција на Геодескиот факултет на Универзитетот во Загреб. Овие активности чија цел е собирање докази се однесуваат на неколку хрватски државјани кои се осомничени дека сториле кривични дела злоупотреба на положбата и овластувањето на штета на финансиските интереси на Европската Унија. Прибирањето докази се одвива како продолжение на истрагата што ја спроведува ЕППО во соработка со Националната полициска канцеларија за сузбивање на корупција и организиран криминал (ПНУСКОК) и Независниот сектор за финансиски истраги на Даночната управа. За понатамошното постапување во предметниот случај јавноста ќе биде благовремено информирана“, соопштија од ЕППО.

Би можело да ве интересира

За три години над 130 деца ги загубија животите во Хрватска

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Психијатар од Сплит измачувал 67 кучиња и два волка: Ова е логор

Хрватска: Ослободена е келнерката која запали шанк и повреди седум лица

Горан Наумовски

ВИДЕО: Келнерка палела шанк во ноќен клуб, ги запалила и гостите – инцидент ов Хрватска

Алпинист загина во Националниот парк Пакленица, паднал од височина од околу 150 метри

Пукано во возилото на хрватскиот јавен обвинител Иван Турудиќ

Горан Наумовски