Пленковиќ: Хрватската Влада има три типа мерки за справување со неоправданите поскапувања

Од:

Државниот инспекторат во Хрватска изрече 151 казна во вкупна вредност од 234.000 евра за економските оператори кои прибегнале кон нефер деловни практики по усвојувањето на еврото како законско средство за плаќање во Хрватска на 1 јануари, објави денеска хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ.

– Проверките ќе продолжат, рече хрватскиот премиер.

Тој истакна дека Владата има три типа мерки за справување со неоправданите поскапувања – отстранување на субвенциите, наметнување даноци и враќање на цените на претходното ниво.

Пленковиќ потсети дека минатата година Владата усвои три пакети помош во вкупна вредност од 3,6 милијарди евра за да им помогне на домаќинствата и бизнисите да се справат со кризата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Хрватска доби нова влада, Пленковиќ по трет пат стана премиер

Пленковиќ доби мандат да формира влада

Пленковиќ: Имаме мнозинство за формирање нова Влада

Пленковиќ: Милановиќ ја води Хрватска во рускиот табор

Горан Наумовски

Пленковиќ најави распуштање на хрватскиот Сабор најдоцна до 22 март

Опсада во Загреб: На премиерот на Хрватска му се закануваат со убиство