Пленковиќ го разреши Баножиќ

Од:

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ и се обрати на јавноста за сообраќајната несреќа која денеска ја предизвика министерот за одбрана Марио Баножиќ. Во несреќата загина возачот на комбето (40), а Баножиќ е тешко повреден. Пленковиќ најпрвин му изрази сочувство на починатиот возач на комбето Горан Шариќ.

„Ги слушнавте околностите на несреќата и изразуваме жалење и загриженост за состојбата на министерот кој беше хоспитализиран со тешки повреди. Изразивме сочувство до семејството на г-дин Шариќ. Во контакт сме со сопругата на министерот Баножиќ. Го отпуштив Баножиќ“, рече тој.

„Лицата кои се заштитени д втора категорија имаат правило дека можат сами да возат. Тој го управувал своето лично возило. Подобро е заштитените лица да ги возат професионалци“, рече тој.

Како што се дознава, Баножиќ одел на лов кога се случила несреќата. Во несреќата загина 40-годишен маж од Привлака, татко на две деца. Окружното државно правобранителство објави дека Баножиќ престигнувал возило пред себе, во магла, па директно се судрил со комбе кое доаѓало од другата насока.

Несреќата се случила во 6.15 часот на излезот од Винковци во правец кон Жупања. Баножиќ беше во болницата во Винковац, а потоа беше префрлен во КБЦ Осиек. Од болницата во Осиек било пријавено дека Баножиќ е на одделението за интензивна нега, дека има повреди на мозокот, градниот кош и екстремитетите и дека неговиот живот не е во опасност.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Хрват збесна по поразот од репрезентацијата, па го демолираше телевизорот

Горан Наумовски

Автомобил тешко повреди 66-годишен велосипедист од Скопје

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Тешка сообраќајка во Грција: Четворица загинаа во автобуска несреќа, тројца се повредени

Ученик во Лика бил незадоволен од оценката, се заканил дека ќе дојде со пиштол во понеделник

Возач на „ауди“ повредил велосипедист од Скопје и избегал

Хорор во Загреб: Маж шетал гол по улица и со секира кршел автомобили, а во неговата куќа пронајдено е тело на жена

A1on