Пленковиќ го демантира шефот на НАТО и тврди дека дронот бил вооружен

Од:

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ денеска во Загреб го демантираше генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој изјави дека дронот што падна во главниот град на Хрватска немал експлозив.

dobivaj vesti na viber

– Не беше „unarmed“ (невооружена), туку беше со експлозив, изјави Пленковиќ на прес-конференција во Загреб, а како доказ на новинарите им покажа фотографии на кои, како што наведе, се гледаат траги од бомба.

Тој додаде дека сега е познато дека дронот од советско производство, кој се урна во четвртокот вечерта во Загреб, носел експлозив.

„Тоа летало, со оглед на тоа што има голема конфузија, мораме да ги растераме и елиминираме сите можни неточни информации, носеше експшлозив“, нагласи хрватскиот премиер, велејќи дека на фотографиите се гледа дека има делови од бомба.

Хрватскиот премиер повтори дека истрагата е во тек и дека се прави обид да се утврди за каква бомба станува збор.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Пленковиќ: Не е време да се седи на две столчиња, Србија мора да избере страна

(ВИДЕО) Пленковиќ: Хрватска ќе испрати оружје во Украина

Милановиќ: Владата на Пленковиќ е најкорумпираната досега

Пленковиќ и се извини на Украина поради изјавата на Милановиќ

Пленковиќ: Хрватска е за проширување на ЕУ со ЈИЕ

Премиерот Пленковиќ на врвот на листата негативно оценети политичари во Хрватска