Петриња повторно се тресеше: Уште два земјотреси во централна Хрватска

Од:

Регионот кај Петриња и Сисак беше потресен утрово од два послаби земјотреси.

Првиот, неколку минути пред осум часот утрово, беше 2,6 степени по Рихтер, а епицентарот беше на 17 километри северозападно од Сисак, објави Индекс.хр.

По неколку минути се почувствува уште еден земјотрес, а како што соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, неговата јачина беше 2,7 степени по Рихтер.

Би можело да ве интересира

Нов земјотрес во Хрватска со јачина од 4,1 степени

Нов земјотрес во Хрватска, повторно се тресеше Петриња

Силниот земјотрес ги поместил Петриња и Сисак и до 86 сантиметри

Нема мир во Петриња, два нови земјотреси утрово

Жителите на Петриња повторно на улица, нов земјотрес утрово

Катерина Павлова-Николовска

Дупките околу Петриња постојано се прошируваат, научниците немаат објаснување за феноменот

Катерина Павлова-Николовска