Орбан: Брисел е виновен за кризата

Од:

Унгарскиот конзервативен премиер Виктор Орбан вчера изјави дека размислува за нов систем кој ќе ја замени демократијата поради излегување од кризата и ја критикуваше Европската комисија поради нејзиното менаџирање со економската криза.

„Треба отворено да се каже дека кризата е всушност криза на Брисел. Брисел е главната пречка во изнаоѓањето вистински решенија за надвладувањето на економската криза#, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан пред повеќе илјади негови симпатизери.

Говорот беше дел од неговата посета на соседна Романија, во градот Туснадфурди, 230 километри северно од Букурешт, каде што живее голема унгарска заедница.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Страотна несреќа на рели во Унгарија: Најмалку четворица мртви

Катерина Ѓуровски

Испливаа детали за скандалот кој ја принуди унгарската преседателка на оставка

Катерина Ѓуровски

По претседателката Новак, оставка поднесе и унгарска пратеничка

А1он

Сијарто: Унгарија не сака руски имот, тоа е наследство на комунизмот

Орбан: ЕУ ни се заканува со Армагедон

ЕУ подготвува казна за Унгарија