Обвинителството на БиХ побара притвор за премиерот на Федерацијата БиХ, Фадил Новалиќ

Од:

Обвинителството на Босна и Херцеговина предложи едномесечен притвор за премиерот на Федерацијата на БиХ, Фадил Новалиќ, суспендираниот директор на Федералната управа за цивилна заштита, Фахрудин Солак и сопственикот на „Сребрена малина“, Фикрет Хоџиќ.

„По сослушувањето на осомничените, обвинителскиот тим на Обвинителството на БиХ испрати предлог до Судот на БиХ да им изрече мерка притвор во траење од 30 дена“, објави Обвинителството на БиХ.

Тие беа уапсени во четвртокот, а по сослушувањето во просториите на Агенцијата за истраги и заштита на БиХ (СИПА), тие беа пренесени во просториите на Обвинителството на БиХ.

Сега Судот на БиХ, кој ќе го одреди рочиштето за определување притвор или други забранети мерки предложени од обвинителите. Истрагата за сомнителната набавка на 100 кинески респиратори за 10,5 милиони КМ (околу 5,25 милиони евра) трае повеќе од еден месец, и во тој период се сослушани многу сведоци, беа спроведени бројни претреси и беше одземена обемна документација.

Би можело да ве интересира

135 политички партии ќе земат учество на локалните избори во БиХ

А1он

По цели 12 години во Мостар ќе се одржат избори

А1он

Хрватска ја преиспитува можноста за воведување мерка за самоизолација за граѓаните на БиХ

А1он

По протестната нота до Србија, министерката за надворешни работи на БиХ ја повика амбасадорката од Белград на итни консултации

А1он

Вархеји: Сребреница е најтрагичен настан во Европа од Втората светска војна

Ана Ололовска

Хрватска го укина обврзниот карантин за граѓаните од Србија, БиХ и од Црна Гора

Ана Ололовска