Обама го советувал Самарас

Од:

Aмериканскиот претседател Барак Обама имал телефонски разговор со новоизбраниот грчки премиер Антонис Самарас, во кој побарал новата грчка Влада да продолжи да ја применува програмата за реформирање на државата, донесена како услов Грција да се спаси од банкрот.

Во телефонскиот разговор, Обама го повикал Самарас да продолжи да соработува со Европската Унија, Меѓународниот монетарен фонд и со Европската централна банка, за спроведување на грчките реформи.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пожари беснеат во Грција, еден избега од контрола

Предраг Петровиќ

Хорор во Грција: Го претепале и го фрлиле од тераса

Трагедија во Грција: Се удави маж од Србија, телото пренесено во Солун на обдукција

Катерина Ѓуровски

Грчки медиуми: Сиљановска вели дека се однесуваат одговорно кон Договорот од Преспа, се сомнева дали истото важи и за Грција

Туристите и граѓаните на Грција добија предупредување за лошо време на северот од земјата

Грција гори, жителите спас бараат во морето

Предраг Петровиќ